Anasayfa / KOZMETİK DERMATOLOJİ / BEN MUAYENESİ

BEN MUAYENESİ

buy lioresal online acquire Lasix purchase Antabuse Ben nedir?

Ben, halk arasında deride görülen her türlü renkli leke veya kabarıklık için kullanılmakta olan genel bir isimlendirmedir. Tıbbi açıdan bakıldığında ise halk arasında ben olarak ifade edilen oluşumların gerçek benler dışında güneş lekesi, çil, yağ keratozları gibi pek çok çeşit oluşuma karşılık gelmekte olduğu görülmektedir. Hekimler ben kelimesi ile aslında deride melanosit adı verilen renk hücreleri ile ilişkili oluşumları kastetmektedirler. Bu tip benler vücudumuzun herhangi bir yerinde görebileceğimiz renkleri genellikle kahverengi olan bir leke şeklinde veya kabarıklık şeklinde oluşumlardır. Bu tip benler “melanom” adı verilen benlerle ilişkili deri kanseri açısından özel öneme sahiptir.

Benler nasıl oluşur? Oluşmasının nedenleri var mı?

Benlerin oluşumu kişinin yapısal özelliklerine ve o kişinin hayatı boyunca güneşe ne kadar maruz kaldığı ile ilişkilidir.

Riskli benlerde teşhis nasıl konuluyor?

Öncelikle hastanın benleri şüpheli benlerin varlığı açısında klinik olarak incelenir. Diğer benlerden daha farklı görünen bir ben varsa özellikle ona dikkat edilir. Klinik muayene sonrasında tüm benler dermoskop adını verdiğimiz bir cihazla incelenir. Melanomun erken tanısının konulabilmesi için günümüz teknolojisinde dermoskopik değerlendirmenin önemli bir yeri vardır. Dermoskop özel ışık sistemi olan bir büyüteç gibi düşünülebilir. Özel ışık sistemi sayesinde bize derinin üst tabakalarını inceleme fırsatı verir. Bu inceleme ben çıkarılmadan histopatolojik özellikleri hakkında bize fikir verir. Böylece sadece klinik değerlendirme olabilecek yanlış tanı ve gereksiz ben çıkarma ihtimalini azaltır.

Dermoskop ve dermoskopik değerlendirme

El dermoskobu ile tüm vücut taraması yapılan hastalarda bazı şüpheli olup olmadığına net karar verilemeyen benlerin klinik ve demoskopik özellikleri digital dermoskopik olarak izlenir. Digital dermoskopi, özel bir kamera sistemi ile dermoskopik görüntülerin alınarak bilgisayarda özel bir programa aktarıldığı bir yöntemdir. Hastanın izlemi sırasında herhangi bir lezyona ait eski ve yeni görüntülerin yan yana getirilerek hassas bir kıyaslama yapılmasına olanak verir. Çok sayıda beni olan yüksek risk grubu hastaların izleminde ve riskli lezyonların erken saptanabilmesinde büyük önemi vardır.

Hakkında DrAysenSCoskuner

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PRP

PRP (Platelet Rich Plasma) Tedavisi acquire lioresal cheap Lasix buy Antabuse Kök hücre mantığından yola …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir